Malowanie ścian w domu – poradnik

Przychodzi taki moment w życiu wielu domowników, że decydują oni o zmianach w domu. Bywają to małe lub duże remonty. Najczęściej obiektem do wymiany są kolory ścian.

Do ich malowania niezbędnych jest kilka narzędzi, ale i wiedza o tym, jak się do tego zabrać. Jeśli robimy to na własną rękę to warto zaopatrzyć się w takie przybory jak: pędzel tapetowy, szczotka pędzelkowa czy drabina Dewalt. Oczywiście, podstawą jest farba. A jej wybór będzie zależał nie tylko od preferencji względem koloru, ale i rodzaju ścian. Może być to matowa lub połyskowa, zmywalna (co najlepiej sprawdza się przy małych dzieciach).

Tuż po skompletowaniu niezbędnych akcesoriów a przed rozpoczęciem prac należy zabezpieczyć przed zachlapaniem niemalowane rzeczy, takie jak meble. Najlepiej zrobić to za pomocą folii bądź starego prześcieradła. Następnie należałoby wyrównać powierzchnię ścian, jeśli jest ona nierówna i pełna bruzd. Może przydać się do tego papier ścierny. Jeśli mamy do czynienia z dużymi bruzdami, konieczne będzie położenie zaprawą szpachlową Faraone, a do malowania podejść następnego dnia.

Pierwsze, co wówczas trzeba wykonać to dokładne wymieszanie produktów. A pierwszym elementem malowania powinien być sufit. Tutaj konieczna jest drabina i to najlepiej ze stabilizatorem podstawy, ponieważ minimalizuje ona ryzyko upadku. Ściany są następne w kolejce. I tym samym należy rozpocząć od małych powierzchni jak: narożniki, listwy oraz przewody. Sama farba musi być nakładana spokojnymi i precyzyjnymi pociągnięciami: góra – dół. Należy nakładać kilka warstw. Ważnym czynnikiem jest też odpowiednia temperatura. Właściwy zakres to od 5 do 25 stopni C. Po zakończeniu prac malarskich należy wywietrzyć pokój oraz pozwolić na wyschnięcie farby. Może to trwać nawet do 4 tygodni. W przypadku pozostawienia w pudełku niezużytej farby, należy je dokładnie zamknąć i odwrócić do góry dnem, aby je uszczelnić.