Dekoracja okna w kuchni

Dekoracja okna w kuchni

Dekoracja okna w kuchni to trudny temat, który niejednej Pani domu przysparza wiele problemów. Dzieje się tak, gdyż zależy nam, aby aranżacja nie tylko przykuwała wzrok i wkomponowała się w styl pomieszczenia, ale również była praktyczna, bo przecież w kuchni się gotuje. Jak więc podejść do tematu kuchennego okna, by uzyskać najlepszy efekt? Oto kilka wskazówek.

Dekoracja okna w kuchni – najważniejsze jest dopasowanie do stylu

Niewątpliwie najważniejszym elementem, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze dekoracji okna w kuchni, jest odpowiednie dopasowanie jej do stylu panującego w pomieszczeniu. Musimy pamiętać, że kwiatowe zazdrostki, ozdobne firanki czy krótkie zasłony sprawdzą się bardziej w klasycznych kuchniach, przypominających stylem kuchnie prowansalskie. Dobrym wyborem do nowoczesnych kuchni będą raczej proste, minimalistyczne rolety lub żaluzje. Rozwiązaniem, które można wykorzystać w najróżniejszych stylach kuchni, będą natomiast rolety rzymskie. Oferowana przez nie mnogość rozwiązań sprawi, że podkreślą zarówno aranżacje nowoczesne, jak i te bardziej tradycyjne.

Jaki materiał wybrać do dekoracji okna w kuchni?

Kolejnym niezwykle ważnym aspektem, o który powinniśmy zadbać wybierając dekorację okna w kuchni, jest materiał. Producenci proponują nam zarówno mnogość tworzyw syntetycznych i naturalnych, jak i mieszanki obydwu. Do najczęściej wykorzystywanych materiałów syntetycznych należą szyfony i woale. Naturalne dekoracje okienne mogą być wykonane z tkanin takich jak len i bawełna, ale też z drewna, bambusa czy trzciny. Wśród materiałów mieszanych znajdziemy len i bawełnę z domieszką poliestru, która sprawia, że wykonane z niej zasłony są odporniejsze na zabrudzenia i zagniecenia. 

Czym zatem kierować się przy wyborze? Ponownie powinniśmy zwrócić uwagę na styl, w jakim urządzona jest kuchnia. Naturalne dekoracje okna w kuchni zdecydowanie lepiej wyglądają we wnętrzach skandynawskich i prowansalskich. Materiały syntetyczne natomiast lepiej będą się prezentować się w aranżacjach opartych na nowoczesnej elegancji.

Klasyczna a nowoczesna dekoracja okna w kuchni w zależności od umiejscowienia

Dekorację okna w kuchni powinniśmy dostosować do jego umiejscowienia oraz wysokości, na której jest osadzone.  W sytuacji, gdy okna znajdują się tuż nad szafkami idealnie sprawdzą się krótkie zasłonki upięte po bokach czy lambrekiny – marszczone kawałki materiału osłaniające górną część okna. W aranżacji okna kuchennego można również wykorzystać dekoracje parapetu. Świetnie sprawdzą się sezonowe ozdoby takie jak: wiosenne kwiaty, wielkanocny koszyczek, owoce, barwne jesienne liście oraz wieniec z jodły czy nawet ozdobna choinka. Kuchnie, w których okna nie są osadzone nad szafkami kuchennymi, pozostawiają więcej możliwości. Można wykorzystać długie, ciężkie zasłony czy firany, do których możemy dobrać wiele intrygujących akcesoriów. Należy mieć jednak na uwadze fakt, że fantazyjne upięcia sprawdzą się wyłącznie w przestronnych kuchniach. W małych pomieszczeniach bardziej odpowiednie będą luźne, swobodnie puszczone firany, które nie przytłoczą wnętrza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Jak wykonać obudowę karnisza?

Karnisze są niewątpliwie ważnym elementem całej aranżacji domu czy mieszkania. Jednak klasyczne metalowe modele nie są obecnie uznawane za bardzo modne. Coraz więcej osób decyduje się ukryć karnisz i można…

Jak fototapeta czarno-biała odmienia wnętrza?

Wprowadzenie fototapety czarno-białej do wnętrza to doskonały sposób na nadanie mu wyjątkowego charakteru. Niezależnie od tego, czy preferujesz nowoczesny minimalizm, czy klasyczną elegancję, fototapeta czarno-biała może stać się kluczowym elementem…