Drzwi harmonijkowe IKEA – gdzie można je wykorzystać do aranżacji wnętrza?

Kto pamięta ceratowe drzwi harmonijkowe podwieszane na górze framugi, które królowały w mieszkankach z wielkiej płyty? Koszmarne, nie dające żadnej ochrony przed zmianami temperatury czy hałasem. Ale dawały poczucie bezpieczeństwa, odgrodzenia czy odcięcia się od świata.

Na szczęście mamy to za sobą. Dzisiaj drewniane drzwi harmonijkowe IKEA spełniają nie tylko wysokie standardy jakościowe pod względem funkcjonalnym, ale są także piękne, przez co wnętrza naszych domów i mieszkań znacznie zyskują po zamontowaniu takich drzwi.

Jakie drzwi wybrać do domu?

W przypadku budowy domu lub remontu kapitalnego domu czy mieszkania wyboru drzwi należy dokonać na etapie planowania. Jest to ważne, aby przygotować odpowiednie otwory drzwiowe, szczególnie jeśli decydujemy się na drzwi z ukrytymi w ścianie ościeżnicami, chowanymi zawiasami, skrzydłami ukrytymi w ścianie lub posiadające niestandardowe wymiary.

Jeśli tego nie zrobimy dla pomieszczeń wewnątrz domu, albo dokonamy wyboru, którego efekty nas nie zadowalają zawsze możemy dokonać wymiany drzwi skrzydłowych na harmonijkowe – są dużo tańsze, łatwe w montażu a ich możliwości aranżacyjne niejednokrotnie przewyższają nudne, tradycyjne drzwi spotykane wszędzie.

Budowa drzwi harmonijkowych IKEA jest stosunkowo prosta. Podstawą są lamele, czyli drewniane (czasem przeszklone) panele, których szerokość i liczba mogą się różnić (4, 6, 8 lub więcej). Zastosowanie miękkiego, elastycznego łączenia ułatwia rozsuwanie i składanie harmonijki. Zamknięcie harmonijkowych drzwi stanowią magnetyczne zamki montowane do drzwi i futryny.

Aby drzwi harmonijkowe IKEA jak najlepiej zabezpieczały pomieszczenia przed działaniem wiatru oraz zmianami temperatur, montuje się je poprzez uchwyty dolne i górne. Ten sposób mocowania sprzyja większej szczelności.

Utrzymanie drzwi harmonijkowych w czystości jest dziecinnie proste. W przypadku drzwi z płyt drewnopodobnych czy PCV najlepiej przecierać je ściereczką zamoczoną w ciepłym roztworze wody i odrobiny detergentu. Drzwi z drewna najlepiej konserwować specjalnymi preparatami dodawanymi do wody lub w spreju.

Przy odpowiedniej pielęgnacji i eksploatacji drzwi harmonijkowe mogą służyć przez długie lata. A jeśli nam się znudzi ich kolor czy wzór, ze względu na stosunkowo niską cenę łatwo je zastąpimy nowymi

Gdzie montujemy drzwi harmonijkowe IKEA?

Ze względu na niedostateczną izolację termiczną nie należy drzwi harmonijkowych montować jako drzwi wejściowych zewnętrznych. Nie mają one wysokiej odporności na wiatr, więc przeciągi będą codziennością, a i tłumienie hałasu z ruchliwej ulicy także nie będzie dostatecznie zadowalające.

Jednak tam, gdzie szukamy możliwości oszczędzania każdego centymetra niewielkiej powierzchni, drzwi harmonijkowe IKEA będą niezastąpione. W ofercie sklepu można znaleźć produkty zbudowane z różnej ilości paneli, czyli lameli połączonych miękką taśmą. Drzwi harmonijkowe są produkowane w standardowych wymiarach zgodnych z normami budowlanymi, ale także w rozmiarach uwzględniających nietypowe parametry gabarytowe pomieszczeń.

Bezwzględnie warto zamontować drzwi harmonijkowe IKEA we wszystkich pomieszczeniach, do których wchodzi się z ciasnych, małych korytarzy.

Wartą rozważenia jest propozycja zastosowania drzwi harmonijkowych w garderobach czy szafach sypialnianych zamiast drzwi przesuwnych.

Drzwi przesuwne świetnie sprawdzą się jako przegroda między częściami większych pomieszczeń, na przykład pokoju dzielonego przez parę dorastających dzieciaków.

1 comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Meble na każdy gust

Sztuka aranżacji mieszkania polega na takim urządzeniu wnętrz, aby domownikom żyło się wygodnie, a pomieszczenie wyglądało stylowo i niepowtarzalnie. Istnieją różne style aranżacji wnętrz, pojawiają się nowe trendy, ale nie…

Luksusowe meble na zamówienie

Dom to oaza, przestrzeń codziennego życia, relaksu, przebywania z najbliższymi, To miejsce, w którym każdy może być sobą. Wyrażeniem osobowości jest urządzenie wnętrz. Umeblowanie mieszkania świadczy o guście domowników i…