Impregnat do drewna - najlepszy preparat do konserwacji drewna

Impregnat do drewna – najlepszy preparat do konserwacji drewna

Impregnacja drewna to jeden z najlepszych sposobów na utrzymanie jego właściwości i nienagannego wyglądu. Stosowanie takiego zabezpieczenia gwarantuje przedłużenie jego trwałości. Czym należy kierować się, wybierając impregnat do drewna? Jak wykonać zabieg? 

Drewno to materiał wyróżniający się wspaniałą estetyką i bardzo dużą trwałością. Jednak ta ostatnia cecha wymaga odpowiednich warunków do tego, by mogła zostać utrzymana. Drewniane meble, panele, czy też inne elementy mogą przetrwać w doskonałym stanie przez dziesiątki lat, albo i dłużej, jeśli będą regularnie poddawane impregnacji. Taki zabieg pozwala przedłużyć trwałość desek o wiele lat. Dlatego, jeśli zależy nam na tym, by były solidne i wyglądały świetnie, kupmy odpowiedni impregnat do drewna i zacznijmy działać. Zanim jednak to zrobimy, dowiedzmy się, jak przebiega impregnacja drewna oraz jak wybrać odpowiednie impregnaty

Jak działa impregnat do drewna? 

Drewno, szczególnie jeśli użytkowane jest w warunkach zewnętrznych, nieustannie narażone jest na działanie wielu szkodliwych czynników. Zmieniające się warunki atmosferyczne i duża wilgoć sprawiają, że drewno może zacząć gnić, pękać, wysychać, a co najgorsze, mogą zacząć się w nim zagnieżdżać różnego rodzaju owady. Nie stanie się tak jednak, jeśli będzie ono właściwie zabezpieczone. I właśnie dlatego należy regularnie je impregnować. 

Impregnat to preparat, którego zadaniem jest dostarczenie drewnu odpowiednich składników chemicznych. Ich wchłonięcie w jego strukturę wzmacnia, uodparnia oraz chroni ją przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Mają one także właściwości grzybobójcze, dzięki czemu skutecznie zabezpieczają drewno przed pleśnią, wilgocią i szkodnikami.

Impregnaty stosuje się przede wszystkim do ochrony drewna. Prócz tego jednak użycie ich odświeża także jego wygląd, dzięki czemu powierzchnia po takim zabiegu wygląda właściwie jak nowa, a naturalny rysunek słojów zostaje podkreślony. 

Jaki impregnat o drewna wybrać?

W Dekoratorium znajdziemy różne impregnaty. Wybór wśród takich preparatów jest ogromny, a każdy z produktów ma nieco inne właściwości i przeznaczony jest do innych zadań. Z tego też powodu, w zależności od potrzeb należy wybrać inny impregnat. Musimy więc zastanowić się, do jakiego rodzaju drewna będziemy stosować produkt oraz w jakich warunkach jest on przechowywany. Zupełnie inny impregnat wybierzemy do drewna konstrukcyjnego i elementów małej architektury. Innej ochrony wymagają też meble ogrodowe, a innej te, które znajdują się w naszym domu. 

Wybierając impregnat do drewna, musimy także zwrócić uwagę na rodzaj zabezpieczenia, jakie zapewnia produkt. Ustalmy więc, czy chcemy, aby chronił drewno przed pleśnią, wilgocią, czy słońcem. A może zależy nam uniwersalnej ochronie?

Impregnaty kategoryzować możemy na kilka sposobów. Zazwyczaj jednak dzieli się je ze względu na skład. W tej kategorii największą popularnością cieszy się impregnat rozpuszczalnikowy oraz solny. Impregnaty rozpuszczalnikowe doskonale zabezpieczają elementy drewniane znajdujące się na zewnątrz oraz surowe drewno. Możemy więc wykorzystać je do impregnacji mebli ogrodowych, schodów, czy desek. Co więcej, można też nałożyć go nawet na lekko wilgotne. Jest to też idealny preparat do wysuszonego drewna. Skutecznie je odżywi i podkreśli rysunek drewna. Impregnat solny natomiast wyrównuje strukturę drewna, chroni je przed szkodnikami, pleśnią i wysoką temperaturą. Nie sprawdzi się jednak do elementów wystawionych na działanie wilgoci. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Emalia do drewna w renowacji DIY

Jeśli zastanawiasz się, jak odnowić np. drewniane meble ogrodowe, ale nie wiesz, od czego zacząć, mamy dla Ciebie świetny przewodnik dla początkujących. Wyjaśniamy m.in. dlaczego dobra emalia do drewna jest…

Biznes meblowy w Polsce

Mało kto wie, że Polska zajmuje wysokie miejsce w rankingu najprężniej rozwijającego się przemysłu meblowego. Według statystyk co szósta sofa zakupiona w Unii Europejskiej pochodzi właśnie z Polski.  Do tej…