Jak kupić dobry materac Czym się kierować podczas poszukiwań

Jak kupić dobry materac? Czym się kierować podczas poszukiwań?

Dobry materac to podstawa właściwie urządzonej sypialni. Bez niego trudno myśleć o autentycznym wypoczynku. Oczywiście inne elementy aranżacji sypialni także mają znaczenie, natomiast żadnego nie da się porównać z materacem.

Jeśli inwestować, to w materac 

Meble do sypialni są oczywiście bardzo ważne. Rama i konstrukcja łóżka także ma znaczenie. Prawda jest jednak taka, że bez dobrego materaca na nic się zdadzą pozostałe elementy, bo ty dalej będziesz niewypoczęty. Jeśli zastanawiasz się więc, w co zainwestować pieniądze przeznaczone na remont sypialni, to w pierwszej kolejności postaw na materac. Przede wszystkim powinien być on komfortowy. Tutaj kierowanie się niskim cenami może nas zaprowadzić w ślepą uliczkę. Oczywiście nie chodzi o to, aby kupować od razu najdroższy materac dostępny w sklepie, ale by znaleźć pewien złoty środek między oczekiwaniami w stosunku do wygody, jaką może on zapewnić a możliwą do zaakceptowania ceną. Urządzając ogród, inwestujesz przede wszystkim w kwiaty, dopiero później w dekoracje. W przypadku sypialni powinno być podobnie – najpierw łóżko z odpowiednio dobranym materacem, potem cała reszta. 

Wybór materaca – na co zwrócić uwagę?

Poszukiwania dobrego materaca warto oczywiście rozpocząć od ustalenia, z jakiego materiału powinien być on wykonany. Jeśli zależy ci na wytrzymałym, wygodnym i trwałym materacu, którego nie będziesz wymieniać już po kilku latach, to do wyboru masz przede wszystkim materace lateksowe oraz te z pianki termoplastycznej. Uznawane są one za najbardziej komfortowe, współpracujące z ciałem, gwarantujące prawdziwą regenerację podczas snu. Niestety ich minusem jest wysoka cena.

Drugie możliwe rozwiązanie to materac wykończony piankami termoplastycznymi. Są one bardzo trwałe, natomiast jest to wybór, który poleca się przede wszystkim osobom, które lubią twarde materace. Warto natomiast podkreślić także dobrą elastyczność punktową tego typu rozwiązań. Dobrze jest uważnie przyjrzeć się warstwowej budowie materacy. W środku z reguły mają one piankę PUR. Najlepszym wyborem są te standardowe lub ze sprężyn kieszeniowych. Po bokach powinny być one obłożone pianką. Najlepszym rozwiązaniem są oczywiście materace, które z obu stron są obłożone taką pianką. 

Twardość materaca – jak ją ocenić?

Wybór materaca pod kątem twardości to bardzo indywidualna sprawa, ponieważ nie każda osoba dobrze czuje się na naprawdę twardym podłożu. Twardy materac to nie zawsze najlepsze rozwiązanie. Stopień twardości powinien być przede wszystkim dobrany pod kątem ciężaru osoby/osób, które na nim mają spać. Im ktoś jest lżejszy, tym na mniej twardym materacu powinien spać. Tutaj z pomocą i doradztwem zawsze przychodzą specjaliści i eksperci ze strony producenta, który podpowiadają, jak wybrać optymalną twardość materaca. 

Jakość i czystość 

Podczas wyboru materaca niemałą uwagę należy zwrócić również na kwestie higieny. Przede wszystkim, jeśli masz alergię na różnego rodzaju drobnoustroje (pleśnie, grzyby, roztocza), koniecznie postaw na materac piankowy. Model ten cechuje bardzo dobra przepuszczalność wilgoci i wentylacja, dzięki czemu nie gnieżdżą się w nim różnego rodzaju zarazki. Materace lateksowe z kolei mają naturalne właściwości przeciwgrzybicze. Chronią cię więc przed rozwojem drobnoustrojów. Warto także upewnić się, jak wygląda pokrowiec na materac. Powinien być one przede wszystkim zdejmowany, aby można było go łatwo utrzymać w czystości. Warto zwrócić także uwagę na pokrowce z dodatkiem aloesu albo środków antybakteryjnych. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Narożnik z funkcją spania codziennego

W przestronnych sypialniach i dużych mieszkaniach nic nie stoi na przeszkodzie by wybrać sobie idealne, duże łóżko. Co jednak z mniejszymi, kompaktowymi miejscami? Czy ich mieszkańcy muszą rezygnować z wygodnego…