Jak wybrać idealne łóżko dziecięce? Zobacz nasz poradnik

Jak wybrać idealne łóżko dziecięce? Zobacz nasz poradnik

Z wyborem mebli dziecięcych zawsze jest problem – dzieci rosną, zmienia im się gust i po pewnym czasie meble trzeba wymieniać. Dlatego dobrym pomysłem jest kierowanie się kryterium wygodnego snu i wybieranie mebla, o jak najmniej krzykliwym kolorze. Łóżko dla dziecka powinno być dobrej jakości i posiadać atesty bezpieczeństwa. Idealne łóżko dla pociechy to takie, które dziecku spodoba się, jest bezpieczne i wygodne.

Wykonanie łóżka

Jakość mebli dla dzieci musi być wysoka – normy w tym zakresie są bardzo restrykcyjne. Podstawowym wymogiem jest, aby łóżeczko było wykonane przy użyciu przyjaznych dla dziecka surowców i bez szkodliwych substancji . Taką pewność dają łóżka dziecięce posiadające certyfikaty jakości. Od lat polecane są łóżka drewniane, ponieważ drewno to surowiec trwały. Kupując łóżko dziecięce, trzeba sprawdzić, czy mebel nie ma ostrych kantów, drzazg, zadr, które mogą być niebezpieczne dla pociechy.

Łóżka dziecięce dostępne są w różnych kształtach i kolorach, np.: samochodu, tipi, chmurki. Ważne jest zwrócenie uwagi na farby i lakiery, które nie mogą być toksyczne. Wielu producentów używa farb ekologicznych, niepowodujących alergii u dzieci. Najważniejsze, aby sposób wykonania łóżka dziecięcego  zapewniał wygody sen. Warunkiem zdrowego snu jest stopień wyprofilowania stelaża i materaca, gwarantujący maksymalizację komfortu wypoczynku i odciążenie kręgosłupa. Ponadto, łóżko dla dziecka powinno być ozdobą wnętrza i ważnym akcentem jego stylizacji.

Wybór kolorystyki

W wyborze koloru łóżka dziecięcego można kierować wieloma zasadami: gustem dziecka, dopasowaniem koloru mebla do całej aranżacji, czy wybrać produkt w neutralnym kolorze. Wśród łóżeczek dziecięcych (dla niemowląt i maluszków do drugiego roku życia) przeważają kolory drewna, najczęściej jasne i biel. Dla przedszkolaków i uczniów można wybrać mebel do spania z pełnej gamy kolorystycznej – od białego do czarnego, a nawet łóżka wielokolorowe.

Rozmiary i rodzaje łóżek dla dzieci

Rozmiary łóżek dziecięcych są różnorodne – od szerokości 80 do 160 cm i długości od 140 do 200 cm długości. Dla rodzeństwa polecane są łóżka wysuwane i piętrowe, a nawet komplety z biurkiem i szafą. Dzieci lubią ciekawe kształty i wzory, np.: z bajek, filmów, zwierząt i komiksów.

Dodatkowe funkcjonalności

Dla lepszej funkcjonalności mebla, warto kupić łóżeczko z szufladami i różnymi schowkami, w których można przechować pościel lub inne dziecięce skarby

Materac dla dzieci

Ważnym elementem łóżka jest materac, do którego tak naprawdę zależy wygodny sen dziecka. Dla dzieci polecane są materace hipoalergiczne i antypotowe, które zapobiegają poceniu się.  Materac powinien zapewniać prawidłowe ułożenie kręgosłupa, szyi, głowy i kończyn.

Dla dzieci bardzo istotną cechą łóżka jest wzornictwo – są dostępne specjalne wzory dla chłopców i dla dziewczynek lub modele uniwersalne. Mnogość wzorów i szeroka paleta kolorystyczna sprawiają, że oferta łóżek dziecięcych sprosta oczekiwaniom rodziców i dzieci.

Artykuł powstał przy wsparciu oraz inspiracji sklepu meblowego Meble-Bogart.pl.

Zdjęcie główne prezentuje: https://www.meble-bogart.pl/lozko-dzieciece-drewniane-wyjazdowe-ola-ii-p-38626-66-6.66.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *