Karnisze są niewątpliwie ważnym elementem całej aranżacji domu czy mieszkania. Jednak klasyczne metalowe modele nie są obecnie uznawane za bardzo modne. Coraz więcej osób decyduje się ukryć karnisz i można to zrobić łatwo i szybko, wykonując osłonę. Dziś podpowiemy Wam, jak to zrobić. Gwarantujemy, że efekt przerośnie Wasze oczekiwania.
Wszystko, co będzie Wam potrzebne do wykonania maskownicy
Do wykonania maskownicy przydadzą się płyty kartonowo-gipsowe. Przyda się także klej do łączenia plastiku. Alternatywą dla płyt kartonowo-gipsowych będzie sztukateria. Nie zapomnijcie o farbie, dzięki której pomalujecie osłonkę na wybrany przez Was kolor. Wbrew pozorom wcale nie musi być to kolor biały. Taka maskownica sprawdzi się nawet, gdy po prostu zamontujecie szynę zamiast klasycznego karnisza.
Jak schować karnisz w suficie podwieszanym?
Wiele osób decyduje się na montaż sufitu podwieszanego i również w tego typu rozwiązaniu można schować karnisz. Dzięki temu nie tylko zyskacie ciekawą aranżację, ale też stworzycie efektowną aranżację świetlną. Tak naprawdę już na etapie projektowania sufitu podwieszanego, trzeba uwzględnić w projekcie wnęki na szynę. Należy to zrobić skracając sufit o 20-30 cm. Należy jeszcze ustalić wymiary wnęki, przy czym nie można zapomnieć o wystających parapetach, czy też kaloryferach. Nie możecie zostawić zbyt małej ilości miejsca, gdyż wtedy efekt wizualny nie będzie dobry. Jeżeli remontujecie mieszkanie i już macie sufit podwieszany, to wystarczy, że po prostu zrobicie maskownicę z płyt kartonowo-gipsowych.
Jak wykonać montaż osłony?
Osłonę karnisza można wykonać z płyt kartonowo-gipsowych. Wystarczy tylko zdjąć dobrze wymiary i ewentualnie dociąć płyty. Nie zapomnijcie też, że niezbędny będzie klej do sklejania plastiku. Na początek mierzymy szerokość ściany za oknem i ustalamy samą wysokość osłony. Musi ona zasłaniać karnisz, ale też dobrze jeżeli zasłania górną część firanki, np. na ok. 2-3 cm, lecz nie więcej, bo wtedy może blokować otwarcie okna na oścież. Następna praca będzie zdecydowanie najtrudniejsza, gdyż właśnie trzeba przyciąć płytę kartonowo-gipsową. Najlepiej zaznaczyć wymiary ołówkiem budowlanym. Do cięcia polecamy użycie specjalnego obcinaka, który jest przeznaczony właśnie do płyt kartonowo-gipsowych. Alternatywą dla tego sprzętu może być po prostu ostry nóż do tapet. Trzeba to robić niezwykle precyzyjnie, gdyż tylko wtedy efekt będzie na najwyższym poziomie. Nie zapomnijcie jeszcze zaznaczyć miejsca, gdzie będziecie montować karnisz. Trzeba ustalić bardzo dokładnie głębokość samej wnęki. Oczywiście możecie zostawić stary karnisz i wymiary płyty dobrać pod niego. Należy jeszcze pomalować samą osłonę dedykowaną farbą.
Osłona karnisza – z regipsu czy ze sztukaterii?
Alternatywą dla takiego rozwiązania jest osłona z regipsu. Trzeba przyznać, że jest to naprawdę proste, ale też szybkie rozwiązanie. Zaletą regipsu jest względna trwałość. Do tego regips naprawdę dobrze się prezentuje i trzeba przyznać, że stanowi świetne wykończenie osłony. Swoją drogą montaż jest prosty, ale rzecz jasna trzeba zwrócić uwagę na sam model, który wybieracie. Najlepiej postawić na płyty wodoodporne, które nasączone są środkiem hydrofobowym. Takie rozwiązanie sprawia, że sama płyta wchłania zdecydowanie mniej wilgoci i sprawdzi się np. w kuchni. Tego typu płyty można kleić, ale i wkręcać. Wyobraźcie sobie, że płyty regipsowe można pokryć również dekoracyjnymi okładzinami. Dzięki temu efekt wizualny będzie naprawdę świetny. Kolejną ich zaletą jest niska cena. Oczywiście możecie zdecydować się również na inne rozwiązanie, a mianowicie na wykorzystanie sztukaterii dekoracyjnej. Wpisuje się ona w styl klasyczny czy też vintage. Można tutaj zastosować listwę sufitową, która jest bogato zdobiona. Takie rozwiązanie ukryje karnisz, a przy tym zapewni ciekawy stylistycznie efekt. Jest jedna wada tego rozwiązania, a mianowicie cena. Jeżeli wybierzecie np. rozszerzoną listwę sufitową, która maskuje karnisz, to zapłacicie 30-40% więcej niż za płyty kartonowo-gipsowe.