Bez względu na liczbę przyznanych obiektowi gwiazdek, łazienka hotelowa musi być nieskazitelnie czysta i pachnąca, a jednocześnie funkcjonalna. Ponadto wyposażenie łazienki hotelowej musi spełniać szereg regulacji prawnych. Co więc powinno się znaleźć w łazience hotelowej, aby spełniała te przepisy?
Wymagania prawne dotyczące wyposażenia łazienek hotelowych w pomieszczeniach mieszkalnych
W Polsce położenie oraz wyposażenie łazienek hotelowych jest ściśle określone przez uregulowania prawne, dlatego decydując się na stworzenie i prowadzenie hotelu dobrze jest skorzystać z usług profesjonalistów, którzy sprawią, że łazienka będzie praktyczna oraz spełni wszystkie niezbędne warunki bezpieczeństwa. We wszystkich hotelach zbudowanych po 2004 r. oraz w starszych hotelach o standardzie 3 i więcej gwiazdek łazienka musi znajdować się w każdym pokoju, natomiast w tzw. Hotelach ekonomicznych (1 i 2 gwiazdkowych) zezwolone jest umieszczenie wspólnych łazienek.
W każdej łazience, która przypisana jest do jednostki mieszkalnej, musi znaleźć się odpowiednie wyposażenie łazienkowe określone przez „Rozporządzenie Ministra Gospodarki i pracy z 19 sierpnia 2004 r. w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których świadczone są usługi hotelarskie”. Wśród obowiązkowego wyposażenia łazienki hotelowej znajdziemy: kabinę natryskową lub wannę z baterią i natryskiem, oświetloną umywalkę z blatem lub półką na podręczne kosmetyki, WC z kompaktową spłuczką, lustro z górnym lub bocznym oświetleniem, uniwersalne gniazdo elektryczne z osłoną, kosz na śmieci, wieszaki na ręczniki, mydelniczka lub dozownik mydła w płynie, papiernica. Dodatkowo w łazience powinny znaleźć się takie akcesoria jak: suszarki do włosów, ręczniki kąpielowe, a hotelach 4- i 5-cio gwiazdkowych nawet waga osobowa.
Regulacje prawne dotyczące wyposażenia łazienek hotelowych w przestrzeniach ogólnodostępnych
Części ogólnodostępne (np. recepcja, lobby, tarasy) w hotelach, zwane także „przestrzeniami pobytowymi”, również objęte są uregulowaniami zawartymi we wcześniej wspomnianym rozporządzeniu Ministra. Określa ono, że we wszystkich hotelach przez 24 godziny na dobę musi być zagwarantowany dostęp do zimnej i ciepłej wody, a przestrzenie ogólnodostępne powinny posiadać dodatkowe WC, najlepiej w części wejściowej. Hotel powinien posiadać osobne pomieszczenia dla kobiet i mężczyzn.
Ze względu na to, że są one przeznaczone dla większej liczby osób, wyposażenie łazienki hotelowej w części wspólnej powinno być bardziej trwałe i wyjątkowo praktyczne. Każda łazienka powinna być wyposażona w: umywalki osadzone w blacie lub nadblatowe wraz z baterią, najlepiej więcej niż jedno kompaktowe WC, lustro, dozownik mydła w płynie lub pianie, suszarka do rąk lub podajnik na ręczniki papierowe oraz trudnopalny kosz na śmieci.
Uregulowania dotyczące wyposażenia łazienki hotelowej dla niepełnosprawnych.
W przypadku łazienek dla osób niepełnosprawnych, rozporządzenia dotyczące wyposażenia nie dotyczą tylko obiektów hotelowych, ale nałożone są także na inne obiekty publiczne. Niemniej jednak, właściciele hoteli są zobowiązani do przygotowania co najmniej jednej na 50 jednostek mieszkalnych z uwzględnieniem potrzeb osób z dysfunkcjami. Wyposażenie łazienki hotelowej dla tej szczególnej grupy powinno być więc starannie zaplanowane i odpowiednio dobrane. Szczególnie ważna jest wysokość WC, które powinno być zamieszczone na 40 cm. Inne ważne elementy wyposażenia łazienki hotelowej to: siedzisko prysznicowe, ruchomy prysznic dla niepełnosprawnych, bezprogowy prysznic najazdowy, uchylne lustro, umywalka dla niepełnosprawnych, bateria dla osób niepełnosprawnych i uchwyty dla niepełnosprawnych. Wyposażenie łazienek hotelowych powinno być skierowane także do innych grup niepełnosprawności i tak np. dla osób niedowidzących lub niewidomych zaleca się stosowanie oznaczeń w języku Braille’a oraz kontrastowych barw.