Jaką pojemność kubka do kawy wybrać

Jaką pojemność kubka do kawy wybrać?

Wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez wypicia kubka pobudzającej kawy. Wybierając naczynie do picia napojów, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, a nie tylko wygląd porcelany. Jaką pojemność kubka do kawy wybrać?

W czym podawać kawę?

Na rynku dostępne są różne kawy. Co ciekawe, każdy rodzaj powinno serwować się w naczyniu o innej pojemności. Oczywiście to, na jakie kubki do kawy wybierzesz, jest kwestią indywidualną i zależy tylko i wyłącznie od Twoich przyzwyczajeń. Jednak, aby ułatwić Ci wybór, przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje kaw oraz dedykowaną pojemność naczynia.

Espresso

Espresso to wyjątkowo aromatyczny napój, który podaje się w filiżance o pojemności od 50 do 70 ml, ewentualnie w porcelanowym lub kamionkowym kubku do espresso. Warto dodać, że sama kawa to zaledwie 25-35 mililitrów. Natomiast espresso ristretto ma tylko 15 ml pojemności. Z kolei podwójne espresso ma pojemność od 70 do 90 ml.

Cappuccino

Cappuccino to jeden z najpopularniejszych rodzajów kawy. Klasyczne włoskie cappuccino to 25 ml espresso oraz 100 ml mleka, które następnie poddaje się procesowi spienienia. Naczynie do cappuccino powinno pomieścić co najmniej 140-160 ml napoju.

Caffe latte i latte macchiato

Caffe latte i latte macchiato dość często błędnie są używane jako synonimy. Tymczasem są to dwa różne rodzaje kawy, a różnią się od siebie kolejnością dodawania mleka, a także sposobem serwowania. Kwa latte składa się z espresso, do którego dodaje się podgrzane, spienione mleko. Z kolei w przypadku latte macchiato najpierw przygotowuje się mleko, a potem dolewa do niego espresso. Obie kawy podaje się w naczyniach, które pomieszczą 250-300 ml napoju.

Flat white

Flat white, czyli biała płaska składa się z podwójnego espresso. Zamiast wody dolewa się mleko. Serwuje się ją w kubku, którego pojemność wynosi 150-200 ml.

Jaką pojemność kubka termicznego wybrać?

Nieco inaczej wygląda sprawa w przypadku kubka termicznego. Podobnie, jak modele tradycyjne, tak i naczynia termiczne są dostępne w kilku rodzajach i o różnych pojemnościach. Używa się ich głównie jesienią i zimą, kiedy zależy na tym, aby napój jak najdłużej był ciepły. Dobry kubek termiczny powinien długo trzymać temperaturę napoju. Najlepiej, aby to było kilkanaście godzin. Bardzo ważne, aby był szczelny. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że napój nie wyleje się w plecaku czy samochodzie i nic nie pobrudzi. Ponadto, wybieraj kubki, wykonane z wysokiej jakości materiałów, które są wolne od szkodliwych substancji chemicznych takich jak BPA.

Zwróć uwagę również na wykończenie oraz szczegóły, a w szczególności na ustnik. Najważniejszą zaletą kubka jest szczelność. Najprościej sprawdzisz to, odwracając kubek i patrząc, czy nic się z niego nie wylewa. Nie bez znaczenia jest również rodzaj zamykania. Kubek powinien w prosty sposób otwierać się i zamykać. Szczególnie gdy chcesz go wykorzystać w podróży. Ważną kwestią jest pojemność. Optymalna pojemność wynosi od 0,3 do 05, litra, ale zdarzają się również litrowe. Mniejsze ilości sprawdzą się podczas jazdy do pracy. Natomiast modele o większej pojemności będą dobrym rozwiązaniem na jednodniową wycieczkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Kuchenne dekoracje walentynkowe

Święto Zakochanych już niebawem, warto zawczasu pomyśleć o romantycznych, nastrojowych inspiracjach, które już od końca stycznia krążą w mediach społecznościowych i w Internecie. To także okazja do szybkiej i wygodnej…

Jak umeblować otwartą kuchnię?

Coraz więcej mieszkań i domów budowanych jest na zasadzie otwartych przestrzeni, z jak najmniejszą liczbą ścian. Z tego też względu dużą popularnością cieszą się otwarte na salon czy jadalnie kuchnie.…