Samodzielne olejowanie krok po kroku - to proste

Samodzielne olejowanie krok po kroku – to proste

Do niedawna standardowym zabiegiem konserwacji podłóg drewnianych było lakierowanie lub malowanie jej kryjącymi lun przezroczystymi farbami olejnymi. Obecnie coraz większą popularnością cieszy się olejowanie, które przedłuża trwałość podłogi, dzięki zapewnieniu odporności na wilgoć oraz urazy mechaniczne. Takie rozwiązanie nie tylko prezentuję się bardzo naturalnie, ale też nie wymaga zatrudnienia specjalistycznej ekipy. W poniższym artykule przedstawiamy jak samodzielnie wykonać olejowanie krok po kroku.

Olejowanie krok po kroku: wybierz odpowiedni olej

Olejowanie jest rodzajem konserwacji, który można wykonać praktycznie na każdym gatunku drewna. Jednakże różne drewna będą mieć specyficzną zawartość żywic, a co za tym idzie różną stopień wchłaniania oleju, dlatego też warto wybrać olej odpowiedni dla danego rodzaju. Ponadto na rynku znajdziemy dwa typy olejów do podłóg: twardniejący i nietwardniejący. Oleje twardniejące oprócz naturalnych olejków mają w składzie także syntetyczne żywice oraz rozpuszczalniki. To rozwiązanie sprawdzi się w mocno eksploatowanych podłogach. Oleje nietwardniejące są bardziej naturalne jednak słabiej zabezpieczają powierzchnię przed ścieraniem i uszkodzeniami.

Olejowanie krok po kroku: przygotuj podłogę

Przed nałożeniem oleju należy odpowiednio przygotować drewno. Powierzchnia musi być czysta, sucha, gładka i surowa, aby uzyskać równomierny efekt. Najlepszym sposobem na przygotowanie tej powierzchni jest wycyklinowanie podłogi specjalistycznym urządzeniem, które można wypożyczyć w punktach budowlanych. Bardziej domowym sposobem jest przeszlifowanie podłogi za pomocą papieru ściernego i szlifierki oscylacyjnej lub taśmowej.

Olejowanie krok po kroku: dokładnie odkurz podłogę

Po wyszlifowaniu podłogi należy bardzo dokładnie ją odpylić. Najlepszym urządzeniem do tego zadania jest przemysłowy odkurzacz z miękką, szczotkową końcówką, która nie porysuje nam drewna. Po dokładnym odkurzeniu warto jest przetrzeć podłogę lekko wilgotną szmatką z flaneli i poczekać na całkowite wyschnięcie powierzchni.

Olejowanie krok po kroku: zabezpiecz ściany

Ostatnim etapem przygotowania pokoju jest zabezpieczenie ścian. Podczas olejowania ściany bardzo łatwo mogą zostać zachlapane olejem z pędzla, który pozostawi niemożliwe wręcz do usunięcia tłuste plamy. Niekiedy zdarza się też, że olej zbierający się w szczelinie między ścianą a parkietem, zostaje zaadsorbowany przez ścianę pozostawiając nieestetyczne zacieki. Można uniknąć tych wszystkich niespodzianek używając zwykłej taśmy malarskiej do zabezpieczenia ściany.

Olejowanie krok po kroku: rozpocznij olejowanie

Po dokładnym przygotowaniu i wyschnięciu drewna można przystąpić do właściwego olejowania. Pierwszym krokiem jest dokładne wymieszanie oleju oraz otwarciu okien. Obydwa te zabiegi mają za zadania zapewnić równomierny kolor parkietu czy desek. Olejowanie najlepiej zacząć w najbardziej oddalonej od drzwi części pomieszczenia, stopniowo kierując się w stronę wyjścia. Olej należy nakładać pędzlem lub wałkiem wzdłuż słojów oraz pilnować by rozprowadzana warstwa była możliwie jak najbardziej równa. Tak przygotowana podłogę należy pozostawić na 20 min.

Olejowanie krok po kroku: wypoleruj

Po upływie 20 min od nałożenia oleju należy przejść do polerowania. Można to wykonać a sprawą specjalistyczne maszyny polerskie, sprawdzi się jednak również domowa szlifierka kątowa z tarczą polerską z sukna lub filcu. Najbardziej wytrwali mogą polerować także ręcznie za pomocą bawełnianej lub flanelowej szmatki. Po dokładnym wypolerowaniu należy jeszcze raz powtórzyć olejowanie, a po 20 min także ponownie wypolerować podłogę.

Olejowanie krok po kroku: pielęgnuj

Ostatnim krokiem w olejowaniu podłóg jest zachowanie odpowiedniej pielęgnacji. Parkiety tuż po olejowaniu powinny być czyszczone tylko na sucho (szczotka, odkurzacz). Pierwsze mycie podłogi można wykonać na tydzień po olejowaniu, należy jednak pamiętać o użyciu specjalistycznych środków do podług olejowanych. Również przez pierwszy tydzień nie zaleca się rozkładania dywanów i chodników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Płytki podłogowe mozaikowe – poznaj 4 zalety

Podłoga w domu jest bardzo ważnym elementem wykończenia wnętrz, ponieważ nadaje mu określony charakter. Oprócz stylu jaki chcemy uzyskać, ważna jest kolorystyka, faktura, wielkość oraz ułożenie okładziny podłogowej. Przede wszystkim…

Ceramika Paradyż w praktyce

Jeśli szukasz wysokiej jakości płytek za dobrą cenę, które będą nie tylko piękne, ale także zaprojektowane z myślą o najnowszych trendach, ceramika Paradyż to rozwiązanie dla Ciebie. Od ponad 30…