Wybór głośników - na co zwrócić uwagę?

Wybór głośników – na co zwrócić uwagę?

Człowiek ma zapisane w swojej naturze dążenie do jakości. Tyczy się to wszystkich dziedzin życia, nawet tak prozaicznych jak dobór głośników. Odpowiedni ich wybór może dostarczyć nam niezapomnianych przeżyć muzycznych. Czym kierować się przy wyborze nagłośnienia? Odpowiedź znaleźć można poniżej.

Czym kierować się przy wyborze głośników?

Rozważając zakup głośników do salonu najpierw powinniśmy określić ich rodzaj. Główny podział dzieli głośniki na podstawkowe i wolnostojące. Pierwszy typ doskonale sprawdzi się w małych pomieszczeniach, gdzie liczy się oszczędność miejsca. Na większych powierzchniach dobrze sprawdzą się modele wolnostojące. Są one większe i zapewniają bardziej przestrzenny dźwięk.

Głośniki powinny być również dobrane pod kątem przeznaczenia. W zależności od tego czy będą nam one służyć do słuchania muzyki, czy oglądania filmów wybierzemy inny model. Dla sympatyków muzyki dobrym wyborem będzie zestaw 2.0, czyli stereo. Fani filmów postawić powinni na zastawy 5.1 lub 7.1, które przystosowane są do dźwięku przestrzennego.

Duże znaczenie ma również wielkość pomieszczenia. Dla dużych wnętrz wskazane będą głośniki wolnostojące o dużej mocy, by dźwięk miał szanse wypełnić cały pokój. W przypadku małych pomieszczeń lepszym wyborem będą głośniki podstawkowe. Nie generują one dźwięków o dużej mocy, a więc są lepiej przystosowane do małego metrażu.

Na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze głośników?

Jednym z najważniejszych parametrów jest bez wątpienia moc. Określa ona ilość energii, którą głośnik jest w stanie przyjąć od wzmacniacza i jest wyrażana w watach. Dobór mocy głośników związany jest bezpośrednio z wielkością pomieszczenia. Duże wnętrza potrzebują urządzeń o większej mocy. W przypadku mniejszych metraży nie jest ona tak znacząca.

Parametrem, który należy uwzględnić jest również pasmo przenoszenia. Innymi słowy, są to częstotliwości obsługiwane przez dany model głośników. Ze względu na fakt, że ludzkie ucho wychwytuje dźwięki od 20 do 20 000 Hz to również pasmo z głośników znajduje się zazwyczaj w obrębie tych widełek. Na rynku znaleźć możemy jednak modele generujące większe częstotliwości.

W przypadku głośników bezprzewodowych duże znaczenie ma czas pracy baterii. Bateria wysokiej jakości głośnika powinna móc wytrzymać nawet do kilkunastu godzin. Jeżeli zdecydujemy się na zakup głośników przewodowych warto zadbać o rodzaje złącz. Głośniki posiadają złącza różnych rodzajów i warto zwrócić na nie uwagę, by móc połączyć je z innymi urządzeniami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Meble na każdy gust

Sztuka aranżacji mieszkania polega na takim urządzeniu wnętrz, aby domownikom żyło się wygodnie, a pomieszczenie wyglądało stylowo i niepowtarzalnie. Istnieją różne style aranżacji wnętrz, pojawiają się nowe trendy, ale nie…

Luksusowe meble na zamówienie

Dom to oaza, przestrzeń codziennego życia, relaksu, przebywania z najbliższymi, To miejsce, w którym każdy może być sobą. Wyrażeniem osobowości jest urządzenie wnętrz. Umeblowanie mieszkania świadczy o guście domowników i…