Standardowe wymiary szafek kuchennych

Standardowe wymiary szafek kuchennych

Żyjemy w bardzo uporządkowanym świecie, którymi rządzą procedury i standardy. Nawet jak nie lubimy się im podporządkowywać, to standaryzacja niejednokrotnie ułatwia nam funkcjonowanie. Dotyczy to również meblowania mieszkania – standardowe rozmiary otworów okiennych i drzwiowych ułatwiają zakup stolarki bez konieczności dokonywania pomiarów, a standardowe wymiary szafek kuchennych pozwalają na zakup kompletu mebli kuchennych w każdym sklepie stacjonarnym i internetowym i co najważniejsze – pasują do nich sprzęty kuchenne różnych producentów AGD.

Jakie są standardy wymiarowe sprzętów kuchennych?

Zanim dokonamy zakupu mebli do kuchni trzeba wiedzieć nieco więcej na temat wymiarów sprzętów AGD. I tak:

  •  Lodówki mają szerokość standardową 600 mm, wysokość różną. Lodówki dwudrzwiowe to przeważnie 1200, 1800 mm
  • Piekarniki to dwa standardy wymiarowe szerokości: 600 i 900 mm. W przypadku piekarników o szerokości 600 mają one podobną wysokość i głębokość
  • Zmywarka szerokość 600 lub 450 mm
  • Zlew – tu wybór jest większy: 450, 500, 600, 800 (wszystkie wartości w mm)

Można więc sprzętu kuchenne kupować na długo przed urządzaniem kuchni. Można również dowolnie zestawiać wyposażenie kuchni od różnych producentów. Standardy pozwalają na wpasowanie sprzętów bez problemu, gdy zachowane są standardowe wymiary szafek kuchennych.

Standardy wymiarów mebli kuchennych

Szafki zawieszane nad blat lub umieszczane pod nim mają szerokości standardowe: 150 mm, 200 mm, 300 mm, 400 mm, 450 mm, 500 mm, 600 mm, 800 mm, 1000 mm oraz 1200 mm.

Głębokość szafek jest zróżnicowana – górne szafki są głębokie na 300 – 350 mm, dolne 500 – 560 mm.

Wysokość szafek stojących w standardzie to 820 – 870 mm. Nie ma standardu dla szafek wiszących i tu wysokości mogą być bardzo zróżnicowane. Jest to związane z tym, że w szafkach górnych nie umieszcza się sprzętów AGD (poza okapami, ale one są bardzo różne).

Można więc szafki górne dopasowywać do swoich potrzeb – im większa rodzina i powierzchnia kuchni, im wyższe pomieszczenie, tym wyższe mogą być szafki górne.

Idziemy na zakupy

Co trzeba wiedzieć, gdy wybieramy się po komplet mebli kuchennych, w skład których wchodzą szafki o standardowych rozmiarach? Po pierwsze musimy mieć świadomość ilości i rozmiaru sprzętów AGD, które chcemy kupić lub już kupiliśmy. Koniecznie należy dokonać pomiaru pomieszczenia kuchennego – długości ścian i ich wysokości. Dalej informacja o rozmieszczeniu mediów – gdzie jest dostęp do ujęcia wody oraz odpływ kanalizacyjny, gdzie prąd do oświetlenia, piekarnika i innych sprzętów.

Przy pomiarach należy mieć na uwadze wszelkie dodatkowe elementy jak listwy podłogowe czy ościeżnice lub rura puszczona dołem nad podłogą. Szeroka listwa przypodłogowa lub rura może sprawić, ze szafka nie będzie przylegać do ściany. Konieczne będzie dobieranie blatu lub demontaż listwy albo rury (o ile to będzie możliwe).

Przed dokonaniem wyboru powinniśmy mieć jakieś przedyskutowane w rodzinie wizje pomieszczenia. Dotyczy to ilości szafek, koloru, rodzaju drzwiczek, uchwytów i innych detali, które składają się na całość kompozycji. Gdy nie mamy własnych pomysłów zawsze możemy skorzystać z poradnictwa, które oferują sklepy sprzedające meble kuchenne. Doradcy klientów chętnie zwizualizują w programie komputerowym naszą kuchnię.

Jeśli pomieszczenia naszej kuchni z jakiegoś powodu nie pozwalają na zakup standardowych mebli nie mamy wyboru – zamawiamy meble na wymiar. Ale i tu sklepy meblowe działają na rzecz klienta i chętnie tworzą nowe zestawy na indywidualne zamówienia.

Zalety standardowych wymiarów szafek kuchennych

Kuchnia zwykle nie jest dużym pomieszczeniem, zwłaszcza jeżeli jest połączona z salonem.  Każdy właściciel domu/mieszkania chce, aby kuchnia była funkcjonalna – to znaczy, aby pochować talerze, sztućce, szklanki/kubki, przyprawy, kawę/herbatę i małe AGD. W kuchni musi być kuchenka i lodówka, które oczywiście nie mogą stać obok siebie.  W kuchni trzeba stworzyć idealne warunki do  swobodnego przygotowywania posiłków. Funkcjonalne urządzenie kuchni to podstawa. Ważny jest także wymiar estetyczny. Najlepszym rozwiązaniem jest kupno całego zestawu. Dostępne są różnych cenach i rozmiarach. W zestawach mamy najczęściej standardowe rozmiary szafek kuchennych.

Zalety standardowego rozmiaru szafek kuchennych

Podstawową zasadą urządzania kuchni jest wygoda i ładny wygląd przez długie lata. Od mebli kuchennych wymaga się, aby były pojemne – mieściły podstawowe wyposażenie każdej kuchni: naczynia, garnki, małe AGD,  były wytrzymałe i pięknie  prezentowały się przez lata. Najdroższe meble są produkowane z lutego drewna, tańsze z MDF lub płyty wiórowej. Bez względu na materiał są to rzeczy ładne, estetycznie wykończone, które mogą służyć latami. Częściej trzeba wymieniać blat roboczy lub przynajmniej go odnawiać.

Szafki o standardowych wymiarach

Przeglądając  oferty mebli kuchennych, można zauważyć, że w wielu ofertach szafki mają standardowe wymiary. Jest to duże ułatwienie w zakupach. Pozwalają na zakup mebli w sklepach stacjonarnych i internetowych, nawet do niewielkich kuchni, bez obaw, że kupujący nie trafi z rozmiarem. Do standardowych wymiarów szafek kuchennych pasują sprzęty kuchenne różnych producentów AGD. Zestawy mogą różnić ilością szafek, ale rozmiar szafek jest taki sam.  

To użytkownik decyduje, czy kupi zestaw składający się z 5 szafek, czy 9. Ilość szafek dobiera się do wielkości kuchni. Dzięki standaryzacji wymiarów możemy dokupić kolejną szafkę, ale przede wszystkim zaplanować, jak dużego zestawu potrzebujemy, czy kupujemy zestaw gotowy, czy modułowy (dobieramy ilość i rodzaj szafek do swoich potrzeb).

Najczęściej spotykane wymiary szafek kuchennych

Standardowe wymiary szafek kuchennych zależą od rodzaju szafek, np.: szafki zawieszane nad blat (górne_ lub umieszczane pod nim (dolne) mają  kilka szerokości standardowe do wyboru: 150 mm, 200 mm, 300 mm, 400 mm, 450 mm, 500 mm, 600 mm, 800 mm, 1000 mm oraz 1200 mm. Najczęściej spotykane przy tańszych zestawach, w cenie do 2000 zł są szafki o wymiarach 400 mm, 600mm lub 800mm. Szafki narożne są z reguły szersze i w nie każdej kuchni mogą mieć zastosowanie. Głębokość szafek jest zróżnicowana – górne szafki są głębokie na 300 – 350 mm, dolne 500 – 560 mm. Wysokość szafek stojących w standardzie to 820 – 870 mm.

Więcej problemów jest z wysokością szafek wiszących – tutaj nie ma konkretnie określonych wymiarów, a wysokości mogą być naprawdę różnorodne. Nie ma standardu dla szafek wiszących i tu wysokości mogą być bardzo zróżnicowane. Jest to związane z tym, że w szafkach górnych nie umieszcza się sprzętów AGD (poza okapami, ale one są bardzo różne). Osobną kwestią są standardowe wymiary szafek do zabudowy lodówki, piekarnika/kuchenki lub zmywarki. Przeważnie nie są proponowane w standardowych, tańszych zestawach mebli kuchennych dostępnych w hipermarketach.

Przed zakupami

Do zakupu mebli kuchennych trzeba się odpowiednio przygotować – wymierzyć kuchnię i sprzęty AGD. Przy pomiarach należy mieć na uwadze  dodatkowe elementy jak listwy podłogowe czy ościeżnice lub rura puszczona dołem nad podłogą. Szeroka listwa przypodłogowa lub rura może sprawić, że szafka nie będzie przylegać do ściany. Trzeba przedyskutować w rodzinie wizję kuchni – kolor mebli (jednokolorowe, dwukolorowe, matowe, czy połyskiem), rodzaj drzwi, uchwytów i innych detali, które wpływają na wizualną całość kompozycji. Część sklepów oferuje usługi wizualizacji komputerowej kuchni – można zobaczyć, jak będzie wyglądała kuchnia z wybranym zestawem mebli oraz czy standardowe wymiary szafek kuchennych sprawdzą się w przypadku danej kuchni.

Meble na wymiar

Zdarza się, że przy niewielkiej lub bardzo dużej kuchni gotowe zestawy mebli kuchennych nie sprawdzają, bo za małe lub za duże. Rozwiązaniem jest usługa projektowania i wykonania kuchni na wymiar. W takiej sytuacji standardowe wymiary szafek kuchennych nie zawsze mają zastosowanie i część mebli trzeba wykonać w mniejszym lub większym wymiarze. Na zlecenie klienta tworzone są szafki w wymiarach, które pasują do kuchni zamawiającego. Meble na wymiar pozwalają na funkcjonalne zagospodarowanie przestrzeni kuchennej, podkreślają atuty wnętrza i pozwalają ukryć niedoskonałości, np.: skosy.

Standardowe wymiary szafek kuchennych mają ważną zaletę – zestaw można wykorzystać nawet w  razie przeprowadzki do nowego mieszkania. Ich montaż i demontaż jest prosty, co jest ważne z punktu widzenia osób samodzielnie montujących meble kuchenne. Standardowe wymiary szafek kuchennych to ułatwienie dla osób, które chcą urządzić klimatyczną,  śliczną i wygodną kuchnię, w której przygotowanie posiłków będzie przyjemnością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Kuchenne dekoracje walentynkowe

Święto Zakochanych już niebawem, warto zawczasu pomyśleć o romantycznych, nastrojowych inspiracjach, które już od końca stycznia krążą w mediach społecznościowych i w Internecie. To także okazja do szybkiej i wygodnej…

Jaką pojemność kubka do kawy wybrać?

Wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez wypicia kubka pobudzającej kawy. Wybierając naczynie do picia napojów, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, a nie tylko wygląd porcelany. Jaką pojemność kubka…