Jakie okna wybrać, aby chroniły przed hałasem?

Czy wiesz, że drugi najpoważniejszy problem środowiskowy jest bagatelizowany? Media chętnie nagłaśniają zagrożenia ze strony smogu, ale o konsekwencjach hałasu milczą. Niestety stałe przebywanie w głośnej okolicy męczy psychicznie, a także powoduje szereg konsekwencji zdrowotnych. Chcesz wiedzieć, jak ograniczyć bodźce dźwiękowe z zewnątrz? Sprawdź zalety okien dźwiękoszczelnych — o najwyższym stopniu izolacyjności akustycznej!

Na czym polega dźwiękoszczelność w oknach akustycznych?

Dźwiękoszczelność w praktyce objawia się jako skuteczność redukowania poziomu dźwięku. Skuteczność izolacyjna mierzona jest w decybelach, a jej współczynnik oznacza symbol Rw. Standardowe okno ma współczynnik Rw na poziomie 30 dB. Z kolei okna dźwiękoszczelne redukują hałas od 36 do nawet 50 dB.

Co to jest izolacyjność akustyczna okien?

Izolacyjność akustyczna okien Rw jest parametrem okien, który wskazuje na stopień ochrony przed hałasem. Im wyższy współczynnik Rw, tym wyższy poziom ochrony. Parametr ten określany jest za pomocą skali logarytmicznej. Zmniejszenie natężenia dźwięków o 10 dB mózg ludzki odbiera jako zredukowanie hałasu o połowę. Decydując się na szybę dźwiękoszczelną, można poprawić jakość życia i snu.

Izolacyjność akustyczna Rw to nie wszystko? Znaczenie wskaźnika Ctr i C

Poziom hałasu jest tak samo istotny co jego częstotliwość. Okazuje się, że poszczególne okna dźwiękoszczelne słabiej radzą sobie z niskimi i wysokimi częstotliwościami, typowymi dla np. dudnienia i pisków. Z tego względu podczas zakupu okien, warto zwrócić uwagę na dodatkowe wskaźniki — Ctr oraz C, które uwzględnia charakter (źródło) hałasu. Producenci okien wskazują tutaj na tzw. widmowe wskaźniki adaptacyjne.

W ten sposób można skutecznie obniżyć poziom hałasu, a także stłumić częstotliwości powodujące dyskomfort. Wskaźniki te znajdują się przy określeniu izolacyjności akustycznej Rw w nawiasach.

Od czego zależy dźwiękoszczelność okien?

Oprócz parametrów i wskaźników dobrym zwyczajem jest zwracanie uwagi na ilość szyb w oknie. Obecnie standardem są okna trzyszybowe. Każda szyba jest nie tylko termoizolacyjna, ale także wykazuje izolację akustyczną.

Dźwiękoszczelność osiąga się również poprzez:

  • zespolenie szyb;
  • wklejanie szyb do profili okiennych;
  • zastosowanie odpowiedniej liczby przylgowych uszczelek — muszą być minimum trzy;
  • pogrubienie okien.

Dzięki takim rozwiązaniom okna zatrzymują ciepło, a także zabezpieczają wnętrza przed hałasem.

Izolacyjność akustyczna okien — wymagania, przepisy i normy

Określone normy europejskie wskazują na aż 23 parametry, jakie muszą spełniać producenci okien. Każda z tych norm jest badana, mierzona lub wyliczana i mimo iż warunkują funkcjonalność, bezpieczeństwo i żywotność okna, to jednak wybrane parametry odnoszą się do dźwiękoszczelności.

Wymagana izolacyjność akustyczna okien określana jest zgodnie z normą pomiarową EN-ISO: 140-3. Polskim odpowiednikiem jest PN-EN ISO 10140-2:2011. Obowiązkowo podawane są wartości Rw, Ctr i C. Wartości te deklaruje producent dla pojedynczego okna lub grupy wyrobów.

Minimalna izolacyjność akustyczna okien wynosi 39 db (Rw) lub 35 dB (suma Rw i Ctr). Warto wiedzieć, że standardowe okno ma współczynnik Rw oscylujący w granicach 30 dB. Jest to wartość, która w zupełności jest wystarczająca w spokojnej okolicy, np. poza miastem, gdzie poziom dźwiękoszczelności nie musi być wysoki.

W miastach, gdzie problem hałasu jest poważniejszy, niezbędna jest podwyższona izolacyjność akustyczna okien, która sięga minimum 35 dB lub więcej.

Decydując się na wybrany model okien, należy sprawdzić, czy podane przez producenta wartości dotyczą samych szyb, czy całego okna, ponieważ to jego wartość Rw świadczy o dźwiękoszczelności zwiększającej komfort życia w danym budynku.

okna-chroniace-przed-halasem.JPG

Źródło: https://www.budvarcentrum.pl/typ-produktu/okna-pvc/

Izolacyjność akustyczna okien PCV a większy komfort, czyli jak bronić się przed hałasem?

Okna PCV uznawane są za modele dobrze tłumiące dźwięki, ponieważ są bardzo szczelne. Już standardowe modele zatrzymują od 30 do 34 dB z zewnątrz.

Oprócz tego, określając źródło hałasu w pobliżu domu, można obliczyć, jakie okno zapewnia komfort. Należy również zadbać o profesjonalny montaż stolarki okiennej, ponieważ od tego zależy skuteczność ochrony przed głośnymi dźwiękami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Gdzie można kupić meble nowe i używane?

Przymierzając się do wykonania remontu, wymiany lub zakupu nowych mebli poszukujemy różnorodnych rozwiązań. Ze względu na przeróżne preferencje ludzi, każdemu przypadnie do gustu inny rodzaj umeblowania. Dla jednych to starodawne…